śr11wrz10:3011:00Kwestia kognitywnej adekwatności modelu podobieństwa w przestrzeni pojęciowej. Empiryczna analiza porównawczadr Aleksander Gemel (Uniwersytet Łódzki)10:30 - 11:00 GG-208 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Umysłu i Kognitywistyki

Jedną z głównych zalet teorii przestrzeni pojęciowych Gärdenforsa jest intuicyjna reprezentacja podobieństwa w kategoriach przestrzennej odległości, która w głównej mierze umożliwia wygodny i obliczeniowo wydajny opis genezy struktury pojęciowej człowieka. Rzecz jasna aby podobieństwo mogło podlegać efektywnej i mierzalnej ocenie, na przestrzeni pojęciowej musi zostać określona metryka, która bazując na obustronnej funkcjonalnej korespondencji między odległością punktów reprezentujących obiekty w przestrzeni a ich podobieństwem, odpowiada za kodowanie informacji o podobieństwie porównywanych zjawisk. Przyjęcie geometrycznego modelu podobieństwa, tj. powiązanie w modelu reprezentacyjnym relacji podobieństwa z określoną metryką, nie pozostaje jednak bez wpływu na kształt modelowanej relacji. Tak modelowane podobieństwo musi bowiem pozostawać w zgodzie z aksjomatyką uogólnionej metryki Minkowskiego. Innymi słowy psychologicznie pojęta relacja podobieństwa musi być relacją zwrotną, symetryczną oraz przechodnią, aby dała się skutecznie wymodelować w przestrzeni pojęciowej w zgodzie z aksjomatami minimalności, symetryczności i nierówności trójkąta. Właśnie zgodność psychologicznie rozumianej relacji podobieństwa z formalnym modelem matematycznym stała się głównym punktem krytyki wymierzonej w model geometryczny. Krytyka ta miała przy tym w przeważającej mierze charakter empiryczny, sprowadzała się ona bowiem do próby wykazania, że dane eksperymentalne jednoznacznie potwierdzają niesymetryczny charakter podobieństwa pojmowanego w kategoriach psychologicznych. Problem ten można jednak ominąć modyfikując propozycje Gärdenforsa. Moje wystąpienie będzie poświęcone przedstawieniu geometrycznego modelu podobieństwa uwzględniającemu asymetryczność modelowanej relacji, oraz prezentacji empirycznej weryfikacji jego skuteczności w zestawieniu z innymi teoretycznymi propozycjami modelowania podobieństwa.

(środa) 10:30 - 11:00

GG-208 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii Umysłu i KognitywistykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Urszula Żegleń (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Daniel Żuromski (UMK)