śr11wrz10:3011:00Kulturowe obrazy świata: Odpowiedzialność uczonego w perspektywie humanistyki wyjaśniającej i rozumiejącejprof. dr hab. Barbara Kotowa (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)10:30 - 11:00 GG-247 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Kultury

Problem odpowiedzialności uczonego rozpatruję tutaj z dwóch punktów widzenia, uwzględniających dwa wymiary społecznego funkcjonowania humanistyki i – odpowiednio – dwie role, w jakich występują jej przedstawiciele. Z jednej strony pokazuję, na czym polega odpowiedzialność humanisty – badacza sensu stricto w sytuacji, gdy przyjmuje on do wiadomości poznawczy status wiedzy humanistycznej (science według tradycji anglosaskiej) w sensie ustalonym przez przyrodoznawstwo, to znaczy takiej wiedzy, która stanowi źródło przesłanek działań eksplanacyjno-prewidystycznych, skutecznych instrumentalnie. Ze strony drugiej rozpatruję odpowiedzialność w sytuacji, gdy uczony – humanista sensu largo eksponuje światopoglądowo-waloryzacyjne funkcjonowanie uprawianej przez siebie specjalności jako jej funkcjonowanie pierwszoplanowe.

(środa) 10:30 - 11:00

GG-247 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii KulturyPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Roman Kubicki (UAM)
Sekretarz Sekcji: dr Andrzej Marzec (UAM)