2019śr11wrz12:1512:45zmiana terminuKrzyż i miecz. Narodowy katolicyzm Józefa Marii Bocheńskiegodr hab. Jacek Breczko (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)12:15 - 12:45 CTW-203 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej

Koncentruję się tutaj na książce Józefa Marii Bocheńskiego pod tytułem „Szkice o nacjonalizmie i katolicyzmie polskim”. Złożyły się na nią – z kilkoma wyjątkami – jego teksty z drugiej połowy lat trzydziestych, oddające ówczesny „klimat duchowy”. Hasłowo: powiązanie polskiego misjonizmu (Polska państwem „w służbie Boga”), nacjonalizmu i aspiracji do mocarstwowości. Na krótko przed wrześniową klęską ten wybitny logik – nawiązując do filozofii politycznej św. Tomasza z Akwinu – głosił pochwałę państwa wyznaniowego, autorytarnego oraz wizji Polski jako „młodego mocarstwa”, które będzie zdobywało kolejne terytoria dla katolicyzmu. Za głównego zaś ideowego przeciwnika uznawał Jacquesa Maritaina i jego personalistyczną oraz prodemokratyczną interpretację tomizmu. Gdzie tkwił błąd?

(środa) 12:15 - 12:45

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM