Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz11:4512:15Kryzys wartości we współczesnym społeczeństwie a życie publicznedr Monika Malmon (Uniwersytet Marii Ciurie-Skłodowskiej)11:45 - 12:15 C-608 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Społeczeństwa, Prawa i Polityki

abstrakt

Wiek XXI jest wiekiem ponowoczesności i, jak utrzymuje Chantal Delsol, jest on spadkobiercą oświecenia francuskiego i jego kontynuatorem wraz ze zmianą podejścia do społeczeństwa i wyznawanych przez nie wartości. Nie panuje już terror znany z czasów nowoczesnych XX wieku (komunizm, faszyzm, nazizm) a demokracja, która w sposób skuteczny zastąpiła terror, osiągnęła więcej, niż gdy stosowano przemoc fizyczną wobec swoich obywateli. Z niewygodnymi poglądami w ponowoczesności walczy się poprzez ironię, śmiech lub dyskredytację wartości wyznawanych przez określoną grupę społeczną. W ten sposób odbywa się wykorzenienie jednostki, wyrwanie jej ze świata, z określonej grupy społecznej, by ją uszczęśliwić. Stan ten miałby polegać na tym, że nowoczesna jednostka miałaby pozbyć się swojej partykularności na rzecz uniwersalności, chciałaby być człowiekiem, obywatelem świata, a nie mężczyzną czy kobietą. Ponowoczesność lansuje, tak jak niegdyś rewolucja francuska, ideał równości, który ma się spełnić w ideologii gender.

Tezą wystąpienia jest wpływ czynnika rewolucyjnego i ewolucyjnego na upadek wartości we współczesnym życiu publicznym. Większe jednak znaczenie można przypisać zmianom ewolucyjnym, pokoleniowym, które na początku są niezauważane przez społeczeństwo, a gdy osiągną apogeum, są dla niego zaskoczeniem. W wystąpieniu zostaną przedstawione poglądy wybranych filozofów na temat kształtowania się filozofii wartości na przestrzeni wieków w Europie Zachodniej. Zostaną także wspomniane zmiany ekonomiczne i obyczajowe, kryzys migracyjny i związane z nim zagrożenia dla wartości chrześcijańskich, które to leżą u podstaw cywilizacji europejskiej.

Wnioskiem będzie stwierdzenie, że kryzys wartości nastąpił z powodu odejścia społeczności od korzeni, które tworzyły Europę i na skutek zapomnienia o wartościach, które zapewniają człowiekowi jego właściwy rozwój.

dzień i godzina

(Czwartek) 11:45 - 12:15

sala

C-608 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Społeczeństwa, Prawa i PolitykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Justyna Miklaszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Jakub Szczepański (UJ)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X