2019śr11wrz11:4512:15Krytyka oficjalnego chrześcijaństwa w filozofii S. Kierkegaarda i L. Tołstoja - analiza podobieństw i różnicdr Maksymilian Roszyk (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)11:45 - 12:15 CTW-104 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Filozofii Religii

Przedmiotem wystąpienia jest analiza podobieństw i różnic w krytykach oficjalnego (kościelnego) chrześcijaństwa, sformułowanych przez Sørena Kierkegaarda i Lwa Tołstoja. U obu autorów krytyka ta opiera się na pozytywnej wizji istoty chrześcijaństwa czy też prawdziwego, autentycznego chrześcijaństwa, jaką konstruują w swej filozoficznej twórczości. Koncepcje te mają wiele ze sobą wspólnego na poziomie ogólnych założeń, znacząco jednak różnią się w szczegółowym rozwinięciu, co sugeruje, że również sformułowane przez tych autorów krytyki faktycznie istniejącego chrześcijaństwa będą się znacząco różnić. W wystąpieniu postaram się pokazać, że jest zgoła inaczej – że mianowicie (1) przedstawione przez Kierkegaarda i Tołstoja krytyki są zbieżne, tzn. wysuwają zasadniczo te same zarzuty (zastąpienie przemiany całości życia uznawaniem doktryny i udziałem w obrzędach, oraz usankcjonowanie światowego, „pogańskiego” stylu życia jako chrześcijańskiego), oraz że (2) różnice pomiędzy nimi polegają na rozłożenia akcentów, zwłaszcza w kwestii związku oficjalnego chrześcijaństwa ze światowym porządkiem. Na koniec spróbuję (3) wyjaśnić tę różnicę w rozłożeniu akcentów, stawiając hipotezę, iż wiąże się ona z odmiennością pewnego aspektu pozytywnych wizji chrześcijaństwa, które ma charakter zdecydowanie dualistyczny u Kierkegaarda, a u Tołstoja jest raczej monistycznie zorientowane.

(środa) 11:45 - 12:15

Sekcja Filozofii ReligiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Dariusz Łukasiewicz (UKW)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Ryszard Mordarski, prof. UKW

dr Marek Pepliński