Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz12:4513:15Korpusowa analiza zjawiska werydyczności i faktywności we współczesnej polszczyźnie mgr Daniel Ziembicki (Uniwersytet Warszawski)12:45 - 13:15 CTW-217 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Semiotyki i Filozofii Języka

abstrakt

Przedmiotem referatu będą wnioski z analiz lingwistyczno-filozoficznych Polskiego Korpusu Wyrażeń Werydycznych i Faktywnych.

Korpus ten został zbudowany na podstawie Polskiego Korpusu Koreferencyjnego. Zawiera blisko 3000 tysiące zdań zaczerpniętych z 1900 dokumentów (14 różnych gatunków). Każde zdanie zawiera 12 przypisanych do niego parametrów. Główny z nich to informacja, czy dopełnienie propozycjonalne wynika ze zdania, którego jest on częścią. W korpusie znajduje się blisko 600 unikalnych predykatów wprowadzających dopełnienie propozycjonalne, ponad 30% z nich to tzw. wyrażenia epistemiczne.

Empiryczna analiza zjawiska werydyczności i faktywności pozwoliła na szczegółową weryfikację twierdzeń dotyczącą własności znaczeniowych takich wyrażeń, jak np. “wiedzieć”, “myśleć”, “widzieć”, “pamiętać”. Zwłaszcza analizy zdań z czasownikiem “wiedzieć” pozwalają na ustalenia, w jakich sytuacjach we współczesnej polszczyźnie jest on faktywny, a w jakich nie jest. Podczas referatu skupimy się na przykładach właśnie z tym czasownikiem.

dzień i godzina

(Czwartek) 12:45 - 13:15

sala

CTW-217 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Semiotyki i Filozofii JęzykaPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Joanna Odrowąż-Sypniewska (UW)
Sekretarz Sekcji: mgr Natalia Karczewska (UW)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X