2019wt10wrz18:4519:15Koncepcja umysłu emocjonalnego w tradycji polskiejdr Andrzej Dąbrowski (Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie)18:45 - 19:15 GG-208 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Umysłu i Kognitywistyki

“Wiemy dzisiaj, że koncepcja umysłu (systemu poznawczego) tworzona w izolacji od aspektów emocjonalno-motywacyjnych jest nieadekwatna. Powstaje coraz więcej prac, w których broni się tezy, że emocje pełnią ważną, a wręcz fundamentalną rolę w życiu umysłowym człowieka (S.T. Asma, R. Gabriel; T. Cochrane; A. Damasio; D. Kahneman; J.M. LeDoux). Mało kto jednak pamięta o koncepcji umysłu emocjonalnego Leona Petrażyckiego.
Wyróżnił on dwie podstawowe klasy zjawisk psychicznych, spośród których druga zawiera jeszcze dodatkowe podklasy:
1) zjawiska dwustronne, bierno-czynne, do których należą emocje/ impulsje;
2) jednostronne, które tworzą:
a) jednostronnie bierne (zjawiska poznawcze i zjawiska uczuciowe);
b) jednostronnie czynne (przeżycia woli).
Wedle Petrażyckiego emocje stanowią podstawową, ale i dosyć szeroką klasę zjawisk psychicznych (należą do niej również instynkty). Są one u podstaw życia umysłowego, w głównym jego nurcie i na jego końcu. W głównym nurcie łączą się z innymi elementami: 1) uczuciowymi (tworząc połączenia emocjonalno-uczuciowe), 2) wolicjonalnymi (połączenia emocjonalno-wolicjonalne), 3) intelektualnymi (połączenia emocjonalno-intelektualne).
Później Jerzy Konorski, zainspirowany ideami Petrażyckiego, wypracował własną koncepcję mózgu, wyposażonego w dwa systemy regulujące, tj. w system emocyjny (motywacyjny) i gnostyczny. Na system emocyjny składają się: napędy, antynapędy, odruchy i emocje. Pełni on funkcję przystosowawczą, odwracając organizm od bodźców szkodliwych i kierując ku korzystnym. System gnostyczny odpowiada za percepcje i analizuje informacje ze świata zewnętrznego. Zdaniem Konorskiego oba systemy wzajemnie się uzupełniają.
Wiele wskazuje na to, że koncepcja Konorskiego nie powstałaby bez idei Leona Perażyckiego. W referacie skoncentruję się na koncepcji emocji i umysłu emocjonalnego Petrażyckiego. Pokażę, że pomysły jego mogą dziś wciąż stanowić ważny głos w dyskusji na temat natury umysłu ludzkiego (i umysłów zwierząt).”

(Wtorek) 18:45 - 19:15

GG-208 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii Umysłu i KognitywistykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Urszula Żegleń (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Daniel Żuromski (UMK)