2019czw12wrz12:1512:45Kilka uwag dotyczących podmiotowościdr Agnieszka Salamucha (Uniwersytet Warszawski)12:15 - 12:45 CTW-304 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Metodologii i Filozofii Nauki

Przedmiotem mojego wystąpienia jest pojęcie podmiotowości, które chcę poddać deskryptywnej analizie semiotycznej. Stawiam sobie za cel przedstawienie sposobów użycia terminu „podmiotowość” przede wszystkim w kontekście filozoficznym (osadzenie w różnorakich wizjach świata i człowieka – zarówno ujętego jako jednostka, jak i w relacjach społecznych) oraz psychologicznym (z odniesieniem do wybranych koncepcji osobowości), a także – wtórnym wobec dwóch pierwszych – kontekście pedagogicznym (aplikacja różnych ujęć podmiotowości do wybranych koncepcji wychowania). Po prześledzeniu kontekstów, w jakich pojawia się ten termin, proponuję trzy jego podstawowe rozumienia: 1) specyficznie ludzka, stała i nieutracalna zdolność/dyspozycja/potencjalność; 2) zmienna i dynamiczna aktualizacja tej potencjalności; 3) uprawnienie wynikające z faktu bycia człowiekiem.

(Czwartek) 12:15 - 12:45

Sekcja Metodologii i Filozofii NaukiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Ryszard Kleszcz (UŁ)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Będkowski (UW)

prof. dr hab. Ryszard Kleszcz