Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz11:4512:15Kategoria objawienia w fenomenologii Jean-Luca Marionamgr Szczepan Urbaniak (Uniwersytet Jagielloński)11:45 - 12:15 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

abstrakt

Celem referatu jest opis i umiejscowienie w kontekście fenomenologicznym i antropologicznym kategorii objawienia występującej w filozofii Jana-Luca Mariona. Choć jest to kategoria stosowana w sposób szczególny w teologii, to jednak według Mariona jest to również kategoria czysto filozoficzna. W referacie zostanie więc opisana geneza tejże kategorii w filozofii Mariona, zwłaszcza w perspektywie opisu fenomenów idola i ikony oraz w ramach krytyki tradycyjnej metafizyki. Podczas gdy w filozofii transcendentalnej to podmiot konstytuuje przedmiot, w przypadku fenomenu typu objawienia to podmiot jest konstytuowany przez rzecz daną, która wymaga szczególnej redukcji fenomenologicznej do jego przyjęcia i ukazania. Następnie zostanie opisana charakterystyka fenomenu typu objawienia, który w ramach marionowskiej fenomenologii donacji jednoczy wszystkie fenomeny przesycone (wydarzenie, ciało, idol, ikona) oraz jest istotowo związany z fenomenem miłości. Na koniec zostanie ukazany wpływ ujęcia fenomenu jako objawienia na rozumienie podmiotu oraz zagadnienia prawdy.

dzień i godzina

(środa) 11:45 - 12:15

sala

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)

obradom przewodniczy

dr hab. Waldemar Czajkowski

Politechnika Śląska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X