2019czw12wrz11:0011:30Kartka z dziejów średniowiecznej „turystyki naukowej”. O transmisji tekstów modystycznychdr hab. Krystyna Krauze-Błachowicz, prof. UW (Uniwersytet Warszawski)11:00 - 11:30 CTW-220 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

Rękopisy gramatycznych tekstów wykładanych zarówno na średnim poziomie szkół katedralnych i klasztornych jak i w ramach szkolnictwa wyższego – uniwersyteckiego przemieszczały się w czternastym i piętnastym wieku wraz z uczniami i nauczycielami podróżującymi po centralnej i wschodniej Europie. Próby ustalenia kierunku przepływu i odnajdywanie osób, które się do niego przyczyniły, to nieustające źródło detektywistycznych radości i rozczarowań mediewistów. Erfurt-Praga, Kraków-Praga-Litomierzyce, to trasy wzdłuż których powędrujemy wraz ze średniowiecznymi propagatorami gramatyki modystycznej.

(Czwartek) 11:00 - 11:30

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

prof. dr hab. Agnieszka Kijewska