2019śr11wrz10:3011:00Izolacja i integracja - z zagadnień estetyki międzykulturowejdr hab. Anna Kawalec, prof. KUL (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II)10:30 - 11:00 GG-207 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Sztuki i Estetyki

W referacie pragnę zaprezentować dwie estetyki: zachodnią oraz Indian amerykańskich. Dokonam omówienia i analizy wybranych dzieł twórców tych obszarów kulturowych (takich jak: L. Böttner, R. Swentzell, R. B. Montoya, „tańczący bogowie” wybranych wiosek indiańskich), jak również przywołam przykładowe propozycje formuł estetycznych ujmujących specyfikę wartości artystycznych i estetycznych wspomnianych i innych dzieł wymienionych kultur (m.in. A. Carlsona, E. Curtisa, F. H. Chapina czy E. Fergusson).
Porównam te formuły, wyciągając (otwarte) wnioski o charakterze antropologicznym i kulturowym (korzystając z dorobku m.in. A. Gella “Art and Agency”, B. Hurta “Word Art” czy J. Coote’a i A. Sheltona [ed.] “Anthropology Art and Aesthetics”).

(środa) 10:30 - 11:00

GG-207 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii Sztuki i EstetykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Krystyna Wilkoszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Bogna J. Gladden-Obidzinska (UW)