wt10wrz11:0011:30Istnienie człowieka a metafizykadr hab. Piotr Mazur, prof. AIK (Akademia Ignatianum w Krakowie)11:00 - 11:30 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

Problem możliwości metafizyki w ujęciu istnienia stanowił w ciągu ostatniego stulecia przedmiot wielu filozoficznych badań i refleksji. W ich wyniku utarło się przekonanie, że klasyczna (arystetelesowsko-tomistyczna) metafizyka, nawet w wersji tomizmu egzystencjalnego, w którym istnienie uznaje się za akt całego bytu, nie radzi sobie z ujęciem i opisem ludzkiego istnienia. Tymczasem nawet przy założeniu realnej różnicy istoty i istnienia w bycie z powodu wzajemnego ich przyporządkowania i proporcjonalności w bycie, można przyjąć, że treść bytu ludzkiego z jego indywidualnym uposażeniem nadaje istnieniu określone własności uzewnętrzniające się w specyfice przeżywania tego istnienia. Można więc stwierdzić, że ludzkie istnienie, obok własności transcendentalnych (realność, przygodność, jedność, odrębność, prawdziwość, dobro, piękno), ma też szereg cech indywidualnych o charakterze substancjalnym (podmiotowość, indywidualność, autonomia), jakościowym (godność, sprawczość, doznawanie – przeżywanie, doskonałość), ilościowym (ucieleśnienie, uczasowienie, umiejscowienie), kategorialno-relacyjnym (relacyjność, posiadanie, dyspozycja – stan). Każdy z tych treściowych aspektów odciska swoje piętno na ludzkim istnieniu rezonując w postaci określonych przeżyć wewnętrznych i zewnętrznych. Na kanwie własności transcendentalno-relacyjnych (swoistego naddania istnienia) uwyraźnia się także jego aspekt komunikatywno-dialogiczny, dany w postaci: istnienia „wobec”, istnienia „dla” i istnienia „ku”.

(Wtorek) 11:00 - 11:30

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)