Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz10:3011:00Informacyjny charakter zjawisk biologicznychprof. dr hab. Anna Latawiec (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)10:30 - 11:00 C-324 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwa

abstrakt

Moim zdaniem, zjawisko biologiczne dotyczy nie tylko życia, ale i okoliczności jego pojawiania się. Sposób jego poznawania i rozumienia wpływa też na podejmowane działania o charakterze ekologicznym. Celem tego wystąpienia jest próba nowego określenia pojęcia. „zjawiska biologicznego” Wykorzystując przekonanie o dynamice i uporządkowaniu funkcjonowania całej przyrody, zostanie wprowadzona między innymi propozycja:
• ustalenia istotnego sposobu jej poznawania,
• kategoryzacji zjawisk występujących w przyrodzie,
• podkreślenie i uzasadnienie ich (zjawisk) charakteru informacyjnego.
Punktem wyjścia podjętych analiz będą wybrane moje teksty. Na ich tle przytoczone zostaną nowe argumenty na rzecz zmodyfikowanego określenia „zjawisk biologicznych” uwzględniającego szerszy kontekst poznawczy. Wymienione obszary badania (dostęp do poznania zjawisk, kategoryzacja i uwypuklenie informacyjnego charakteru) umożliwią, jak się wydaje, nie tylko nowe spojrzenie na omawiane zjawiska, ale i wskazanie na użyteczność działań proekologicznych.

dzień i godzina

(Czwartek) 10:30 - 11:00

sala

C-324 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwaprzewodniczący Sekcji ks. prof. Janusz Mączka (UPJPII)
sekretarz Sekcji o. dr Jacek Poznański SJ (AIK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X