pt13wrz18:1518:45Inferencjalizm znaczeniowy Roberta B. Brandomadr Robert Kublikowski (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II )18:15 - 18:45 CTW-217 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Semiotyki i Filozofii Języka

Robert B. Brandom, amerykański filozof języka i umysłu oraz logik, opublikował w 1994 r. monografię pt. „Making It Explicit”. W tym monumentalnym dziele przedstawił , między innymi, swoją teorię znaczenia, w której próbuje uporać się z odwiecznymi problemami (pytaniami): Czym jest znaczenie? Jak wyrażenia językowe uzyskują znaczenie? Inferencjalizm jest teorią znaczenia pojętego pragmatycznie, normatywnie, holistycznie i dyskursywnie. Brandom wiąże znaczenie z inferencją (wnioskowaniem), a także z prawdą, referencją, asercją, uprawnieniem i zobowiązaniem. Znaczenie wyrażeń jest dookreślane w społecznej interakcji, w sieci wnioskowań, w których wyrażenia są używane w roli przesłanek czy wniosków. Wnioskowania są normowane przez tradycyjnie wyróżniane formalne i materialne warunki poprawności. Prawdziwość i związana z nią referencja są tu jednak pojmowane inaczej, a mianowicie anaforycznie.

Powstaje pytanie, czy inferencjalizm jest wartościową teorią znaczenia oraz jakie są jego zalety czy wady?

(Piątek) 18:15 - 18:45

Sekcja Semiotyki i Filozofii JęzykaPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Joanna Odrowąż-Sypniewska (UW)
Sekretarz Sekcji: mgr Natalia Karczewska (UW)

dr hab. Maciej Witek, prof. US