wt10wrz11:4512:15Ian Hacking a realizm.mgr Krzysztof Tarkowski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)11:45 - 12:15 CTW-304 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Metodologii i Filozofii Nauki

Ian Hacking jest kanadyjskim filozofem, który przez ostatnie czterdzieści lat wywarł ogromny wpływ na sposób postrzegania i uprawiania filozofii nauki. Jego poglądy były szeroko dyskutowane nie tylko w literaturze światowej, ale również polskiej.

Puntem wyjścia mojego wystąpienia będzie dotychczasowa recepcja poglądów Hackinga w Polsce. Koncentrowała się ona głównie na jego książce Representing and Intervining (1983), którą autor wprowadził do refleksji filozoficznej zagadnienia eksperymentów i nauki laboratoryjnej. Sformułował w niej również argument na rzecz realizmu w nauce, zasadzający się na praktyce naukowej. Argument opierający się na kryterium możliwości manipulowania jakimś obiektem, który został spopularyzowany powiedzeniem, że „jeśli możesz coś rozpylić, to znaczy, że to istnieje”, sprawił, że Hacking zaczął być postrzegany jako obrońca realizmu w nauce. Jak jednak sądzę, argument ten można zreinterpretować w świetle krytycznej analizy jego pozostałego dorobku. Dlatego celem mojego wystąpienia będzie krytyczna analiza stosunku Hackinga do realizmu. W tym celu przedstawię analizę całości twórczości Hackinga, która odnosi się do tego zagadnienia. Na szczególną uwagę zasługują tu przede wszystkim jego tzw. wykłady tajwańskie, które zostały zebrane w książce Scientific Reason (2009), jak również jego komentarze do analiz pojęcia rzeczywistości, przeprowadzonych przez Johna L. Austina. Jak będę starał się wykazać, Hacking nigdy nie przywiązywał większej wagi do sporu realizmu z antyrealizmem. Zaproponuję również pewną ramę interpretacyjną, która pozwala na zreinterpretowanie jego wypowiedzi odnoszących się realizmu naukowego. Postaram się tym pokazać, że Hacking zrywa z niektórymi przesądami, które uważane były za oczywiste i konstytutywne dla filozofii nauki, przyczyniając się do głębokiej przemiany tej dziedziny.

(Wtorek) 11:45 - 12:15

Sekcja Metodologii i Filozofii NaukiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Ryszard Kleszcz (UŁ)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Będkowski (UW)

prof. dr hab. Ryszard Kleszcz