śr11wrz18:1518:45Humanitas Cycerona a pińczowski projekt wychowaniamgr Agnieszka Teresa Tys (Uniwersytet Warszawski)18:15 - 18:45 C-201A (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

Stanisław Kot w swoich badaniach unieśmiertelnił wkład ewangelicko-reformowanego gimnazjum w Pińczowie do kultury polskiej. W artykule „Pierwsza szkoła protestancka w Polsce. Z historii wpływów francuskich na kulturę polską”, opublikowanym na łamach pierwszego numeru „Reformacji w Polsce” (1921), zerwał z próbami dyskredytowania jej znaczenia na gruncie polskim, ukazując ją jako pierwsze miejsce zorganizowanego nauczania, które rozprzestrzeniło myśl renesansową w obrębie kultury I Rzeczypospolitej. Do czasów współczesnych wspomniane badania polskiego historyka kultury nie straciły nic ze swej aktualności i innowacyjności. Badania owe można jedynie uzupełniać, co uczynił zresztą jego uczeń Henryk Barycz.

Niniejszy referat ma na celu analizę pińczowskiego fenomenu wychowawczego w perspektywie filozoficznej, na co Stanisław Kot, jako zapalony poszukiwacz źródeł, nie miał czasu. Na pierwszym planie badań będą dominować poszukiwania obecności ożywionej przez klimat renesansu myśli starożytnej, a konkretnie humanitas Cycerona w programie nauczania Sarmackich Aten, jak zwano powszechnie szkołę w Pińczowie. Druga płaszczyzna referatu będzie dotyczyć analizy charakteru wyznaniowego szkoły, czego konsekwencją będzie próba rekonstrukcji humanitas teologów ewangelicko-reformowanych jako tworu powstałego z połączenia myśli Cycerona i założeń reformacji helweckiej. Punktem odniesienia w tym zakresie będą badania Rafała Marcina Leszczyńskiego zaprezentowane w pracy „Cycerońskie wątki w Institutio Christianae religionis Jana Kalwina” w: „Jan Kalwin. Studia nad myślą Reformatora”, Warszawa 2017.

Niejako automatycznie w toku powyższych badań wypłynie potwierdzenie doniosłej roli filozofii starożytnej w formacji młodego człowieka renesansu, a tym samym zrodzi się pytanie o jej status w dzisiejszej neoliberalnej edukacji.

(środa) 18:15 - 18:45

C-201A (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN