pt13wrz11:4512:15Heinrich Rickert a problem stanowiska immanencjidr hab. Tomasz Kubalica (Uniwersytet Śląski w Katowicach)11:45 - 12:15 C-304 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej

Przedmiotem wystąpienia jest próba przedstawienia ewolucji poglądów reprezentanta neokantowskiej szkoły badeńskiej Heinricha Rickerta wobec stanowiska immanencji (Standpunkt der Immanenz). Pragnę na podstawie kolejnych wydań jego najważniejszego dzieła pt. „Der Gegenstand der Erkenntnis. Eine Einführung in die Transzendentalphilosophie” (1892 – jeszcze z podtytułem „Ein Beitrag zum Problem der philosophischen Transzendenz”; 1904; 1915; 1921; 1928) zaprezentować i skomentować przemiany krytycznego nastawienia Rickerta, które dokonały się pod wpływem zarzutów stawianych jego teorii poznania.

(Piątek) 11:45 - 12:15

C-304 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i WspółczesnejKierownik Sekcji: prof. dr hab. Adam Grzeliński (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Anna Markwart (UMK)