2019pt13wrz10:3011:00Gentilis da Cingoli: Tradycja gramatyki spekulatywnejdr hab. Andrzej Rogalski, prof. PWSTE (Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu)10:30 - 11:00 CTW-217 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Semiotyki i Filozofii Języka

Gentilis de Cingoli (fl. 1300), przedstawiciel gramatyki spekulatywnej, początkowo w Sorbonie, a potem w Uniwersytecie w Bolonii, należał do drugiego pokolenia modystów, tzn. komentatorów traktatu „De modis significandi” Marcina z Dacji (1220-1304). Gramatycy należący do grona modystów stworzyli nową teorię gramatyki, która była syntezą starożytnej logiki greckiej i teorii gramatycznej aleksandryjczyków, nie tylko przełożoną na łacinę i dostosowaną do struktury gramatycznej języka łacińskiego, ale także udoskonaloną przez zaaplikowanie do niej reguł logiki. Celem niniejszego studium jest próba wskazania na związki gramatyków spekulatywnych Bolonii i Krakowa oraz wpływ na niektóre współczesne teorie lingwistyczne.

(Piątek) 10:30 - 11:00

Sekcja Semiotyki i Filozofii JęzykaPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Joanna Odrowąż-Sypniewska (UW)
Sekretarz Sekcji: mgr Natalia Karczewska (UW)