pt13wrz18:4519:15Galena Strawsona krytyka narratywizmudr Jacek Jarocki (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II )18:45 - 19:15 CTW-204 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i Współczesnej

Narratywizm to pogląd zyskujący coraz większą popularność nie tylko w filozofii, ale również w psychologii, historii, a nawet literaturoznawstwie. Mówiąc najkrócej, stanowisko to kładzie szczególny nacisk na znaczenie narratywności, czyli określonego sposobu spojrzenia, akcentującego diachroniczną ciągłość danego zjawiska – przede wszystkim ludzkiego życia – która pozwala na ujęcie go w ramy „historii” czy „fabuły”. Narratywizm filozoficzny ma swe początki w myśli Paula Ricoeura, ale został również zaadaptowany do filozofii anglosaskiej, w której jego zwolennikami są Alasdair MacIntyre, Charles Taylor, a nawet Daniel Dennett. Cieszy się on również rosnącą popularnością w naszym kraju. Pomimo – a może za sprawą – wielości autorów, którzy przyjmują ten pogląd, trudno znaleźć jedną definicję narratywizmu. Wspólną jednak cechą narratywizmów filozoficznych jest to, iż stanowią one odpowiedź na pytanie, jak podmiot odczuwa sam siebie.

Mimo niezaprzeczalnego „zwrotu narratywistycznego”, który można zaobserwować w szeroko pojętej humanistyce, filozof Galen Strawson podaje ważne racje podważające narratywizm. W szczególności utrzymuje on, że postrzeganie swojego życia jako historii nie sprawia, że staje się ono lepsze. Strawson zdecydowanie opowiada się za epizodyzmem, czyli poglądem, zgodnie z którym wartościowe może być życie, którego odcinki nie układają się w spójną całość.

W ramach wystąpienia zamierzam przede wszystkim dokonać typologizacji odmian narratywizmu. Następnie przedstawię krytykę tego poglądu, którą proponuje Galen Strawson, zwracając szczególną uwagę na powody skłaniające go odrzucenia tej koncepcji. W ostatniej części referatu odpowiem na pytanie, czy istotnie można sformułować etykę, opartą na epizodyzmie. Racje, które przedstawię za Strawsonem, pozwalają uznać, iż jest to możliwe.

(Piątek) 18:45 - 19:15

Sekcja Historii Filozofii Nowożytnej i WspółczesnejKierownik Sekcji: prof. dr hab. Adam Grzeliński (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Anna Markwart (UMK)

dr Anna Markwart