2019pt13wrz10:3011:00zmiana terminuFilozofowie pochodzenia żydowskiego związani z Uniwersytetem Stefana Batorego w Wilnie w okresie dwudziestolecia międzywojennegodr Anna Smywińska-Pohl (Uniwersytet Jagielloński)10:30 - 11:00 CTW-203 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej

W czasach II Rzeczypospolitej studenci żydowskiego pochodzenia stanowili znaczną część młodzieży akademickiej, zwłaszcza na wydziałach humanistycznych i filozoficznych. Niestety, często ich kariery nie zdążyły się rozwinąć bądź zostały brutalnie przerwane w czasie II wojny światowej. Referat ma być w założeniu próbą przypomnienia środowiska intelektualnego żydowskich filozofów, zwłaszcza związanych z Wilnem. Mam na myśli przede wszystkim Berka Cwajbauma, Berla Dreilingera, Esfirę Łużek, Saula Sarnakera, Lejba Turbowicza i Gdalę Wincygstera. Chciałabym przedstawić ich biografię i dorobek, a także zastanowić się, jakie mieli możliwości artykulacji swoich poglądów, jak wyglądały ich ścieżki osiągnieć naukowych, z jakimi problemami się mierzyli, a także – czy, a jeśli tak, to jaka była recepcja ich myśli. Chciałabym także spróbować porównać środowisko filozoficzne uniwersytetu w Wilnie z kręgami filozoficznymi skupionymi wokół innych akademii. Prezentacja będzie oparta przede wszystkim o badania prowadzone w Litewskim Centralnym Archiwum Państwowym.

(Piątek) 10:30 - 11:00

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM