czw12wrz11:0011:30Filozofia wobec światopoglądu: Metafilozoficzne dylematy szkoły lwowsko-warszawskiejprof. dr hab. Ryszard Kleszcz (Uniwersytet Łódzki)11:00 - 11:30 CTW-302 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Epistemologii i Metafilozofii

Metafilozofia jest metapoziomową refleksją nad filozofią. Do sfery metafilozofii należą także problemy dotyczące relacji filozofii (poznania filozoficznego) do innych sfer kultury: nauki, religii, czy wiedzy potocznej. Należy do niej także kwestia stosunku filozofii i poglądu na świat (światopoglądu). Problem stosunku filozofii do światopoglądu (poglądu na świat) rozstrzygany bywa przez filozofów, zależnie od tego, jak rozumieją oni: metody filozofii, poprawne argumenty w niej stosowane, a także jak widzą relację między filozofią a nauką (naukami szczegółowymi). W proponowanym referacie zagadnienie to rozpatrywane jest w kontekście metafilozoficznych poglądów, przyjmowanych w Szkole Lwowsko-Warszawskiej (SLW). W tym celu przedstawia się model tych poglądów, następnie konfrontując go z praktyką stosowaną przez przedstawicieli tej szkoły (K. Twardowski, K. Ajdukiewicz, T. Kotarbiński, T. Czeżowski). Pozwolić to winno na ustalenie, czy i na ile praktyka filozoficzna członków SLW zgodna była z przyjmowanym w tejże szkole modelem metafilozoficznym. Końcowa część wystąpienia poświęcona jest metafilozoficznej i systematycznej refleksji nad problemami, które rodzi zagadnienie relacji filozofii i światopoglądu.

(Czwartek) 11:00 - 11:30

Sekcja Epistemologii i MetafilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Marek Hetmański (UMCS)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Trybulec (UMCS)

dr hab. Sebastian Kołodziejczyk