Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz12:1512:45Filozofia w "Bibliotece" Focjuszadr Magdalena Jaworska-Wołoszyn (Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim)12:15 - 12:45 C-201A (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

abstrakt

Focjusz (ok. 820-891) – wielki erudyta i patriarcha Konstantynopola – dał się poznać jako autor jednego z najlepszych i najważniejszych dzieł literackich w Bizancjum. Jego pismo, znane pod potoczną nazwą „Biblioteka” albo „Myriobiblios”, jest nieocenionym źródłem wiedzy na temat 279 ksiąg przeczytanych na przestrzeni wielu lat. Chronologia „Biblioteki” do dziś uchodzi za kwestię sporną, a zawarte w niej przeglądy, wyjątki, streszczenia, tudzież krytyczne oceny, w większej mierze dotyczą pism twórców wczesnego i późnego antyku, jak i autorów bizantyjskich pierwszego okresu. Z szeregu ksiąg omawianych przez patriarchę dominują te o charakterze teologicznym, filologicznym i historycznym, lecz odnajdujemy wśród nich także nieliczne lektury z zakresu nauk naturalnych, medycyny i filozofii.

Celem niniejszego wystąpienia jest przybliżenie nierzadko niezachowanych albo znanych jedynie z relacji Focjusza traktatów filozoficznych, m.in. autorstwa Boethosa, Damaskiosa, Jana Stobajosa, Nikomacha z Gerazy, Ainezydemosa, Hieroklesa, Teofrasta i anonimowego twórcy „Żywota Pitagorasa”. Niektóre z nich zostały przezeń docenione, inne zaś uznane za wyzbyte wszelakich (naukowych, stylistycznych, kompozycyjnych) walorów. W stosunku do tych ostatnich uwagi patriarchy są nader kąśliwe, a jego język – cięty i ironiczny, wszak parenetyczny wykaz lektur filozoficznych w Bibliotece stwarza nam sposobność, by poznać nie tylko dzieła, po jakie Focjusz sięgał w procesie dydaktycznym, ale i dany temu odkrywcy recenzji książek – zmysł krytyczny, który sprawił, że na polu literackiej krytyki nie miał sobie równych.

 

dzień i godzina

(środa) 12:15 - 12:45

sala

C-201A (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

obradom przewodniczy

dr hab. Jacek Leszczyński, prof. ChAT

Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X