2019pt13wrz10:3012:45szczególnie polecamyFilozofia w Polsce po reformie: szanse i zagrożeniaJan Woleński, Joanna Golińska-Pilarek, Dariusz Łukasiewicz, Adam Grzeliński, moderator Piotr Gutowski10:30 - 12:45 CTW-102 (Centrum Transferu Wiedzy)

Celem panelu jest refleksja nad zmianami, jakie reforma nauki i szkolnictwa wyższego już wywołała i zapewne jeszcze wywoła w środowisku filozoficznym. Reforma zmierzała  m.in. do podniesienia poziomu badań naukowych poprzez wyłonienie najlepszych uniwersytetów i instytutów, które zostaną odpowiednio dofinansowane. Powstaje pytanie o to, czy i jakie działania podejmuje się w najbardziej prestiżowych polskich uczelniach, aby podnieść poziom badań w zakresie filozofii oraz  o los tych ośrodków filozoficznych w miastach niemetropolitalnych, które znajdą się poza niewielką liczbą uczelni badawczych i tzw. regionalnych ośrodków doskonałości.

W pierwszej części (40 min.) zaproszeni paneliści, reprezentujący różne uczelnie, krótko zarysują swoje obserwacje na ten temat, a w części drugiej (40 min.) poprosimy o wypowiedzi osoby z publiczności.  Filozofowie w Polsce mają swoją reprezentację w postaci Komitetu Nauk Filozoficznych PAN i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Obydwa te ciała mogą reagować – i czasem bywają skuteczne – w sytuacjach różnych zagrożeń dla naszej dyscypliny, ale warunkiem koniecznym jest rzetelne rozpoznanie takich zagrożeń.

(Piątek) 10:30 - 12:45

prof. dr hab. Piotr Gutowski