Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019pt13wrz10:3012:45szczególnie polecamyFilozofia w Polsce po reformie: szanse i zagrożeniaJan Woleński, Joanna Golińska-Pilarek, Dariusz Łukasiewicz, Adam Grzeliński, moderator Piotr Gutowski10:30 - 12:45 CTW-102 (Centrum Transferu Wiedzy)

abstrakt

Celem panelu jest refleksja nad zmianami, jakie reforma nauki i szkolnictwa wyższego już wywołała i zapewne jeszcze wywoła w środowisku filozoficznym. Reforma zmierzała  m.in. do podniesienia poziomu badań naukowych poprzez wyłonienie najlepszych uniwersytetów i instytutów, które zostaną odpowiednio dofinansowane. Powstaje pytanie o to, czy i jakie działania podejmuje się w najbardziej prestiżowych polskich uczelniach, aby podnieść poziom badań w zakresie filozofii oraz  o los tych ośrodków filozoficznych w miastach niemetropolitalnych, które znajdą się poza niewielką liczbą uczelni badawczych i tzw. regionalnych ośrodków doskonałości.

W pierwszej części (40 min.) zaproszeni paneliści, reprezentujący różne uczelnie, krótko zarysują swoje obserwacje na ten temat, a w części drugiej (40 min.) poprosimy o wypowiedzi osoby z publiczności.  Filozofowie w Polsce mają swoją reprezentację w postaci Komitetu Nauk Filozoficznych PAN i Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. Obydwa te ciała mogą reagować – i czasem bywają skuteczne – w sytuacjach różnych zagrożeń dla naszej dyscypliny, ale warunkiem koniecznym jest rzetelne rozpoznanie takich zagrożeń.

 

dzień i godzina

(Piątek) 10:30 - 12:45

sala

CTW-102 (Centrum Transferu Wiedzy)

obradom przewodniczy

prof. dr hab. Piotr Gutowski

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X