wt10wrz17:3018:00Filozofia w kręgu Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Józefa Kremera utopia filozofii przyrodydr hab. Paweł Polak (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)17:30 - 18:00 CTW-203 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej

Utopia, w słownikowym znaczeniu „zamiaru niemożliwego do urzeczywistnienia”, dobrze określa koncepcję filozofii przyrody sformułowaną przez znanego krakowskiego filozofa Józefa Kremera. Myśliciel ten, po porzuceniu wiernego naśladowania Heglowskiej filozofii przyrody, stanął przed zagadnieniem, w jaki sposób zbudować nową koncepcję tej dziedziny. Najważniejszy dla ukształtowania się nowej koncepcji okazał się wpływ Towarzystwa Naukowego Krakowskiego. Nowa koncepcja, tworzona w kontekście szybko rozwijającej się nauki, okazała się utopijna, co zauważył sam Kremer. W trakcie referatu ukażę, w jaki sposób koncepcja Kremera wpłynęła na środowisko krakowskie i w jaki sposób ukształtowała niektóre metazałożenia krakowskiej filozofii przyrody.

(Wtorek) 17:30 - 18:00

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM