czw12wrz18:4519:15Filozofia szachówdr Wiesław Małecki (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)18:45 - 19:15 GG-247 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Kultury

Pod tym pojęciem rozumieć tu będziemy ambitne teorie filozoficzne, które, podobnie jak psychologia czy historia szachów, pomyślane zostały jako próby całościowego, systemowego i pogłębionego zrozumienia fenomenu gry, która w kulturze Zachodu istnieje nieprzerwanie już około tysiąca lat. Gry – na co zwracał uwagę W. Kramnik – będącej przedmiotem ponad 50 000 książek i tworzącej aktywną wspólnotę graczy, obejmującą około 200 000 000 ludzi na całym świecie. W moim wystąpieniu zamierzam przyjrzeć się konkretnej wykładni tak rozumianej filozofii królewskiej gry, którą w roku 1918 stworzył W. Junk, stanowiącą przykład tego, jak szachy mogą okazać się inspirującym wglądem w kulturę, stając się wyjątkowym narzędziem jej poznania.

(Czwartek) 18:45 - 19:15

GG-247 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii KulturyPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Roman Kubicki (UAM)
Sekretarz Sekcji: dr Andrzej Marzec (UAM)