Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019wt10wrz11:0011:30Filozofia przyrody jako filozofia procesudr Piotr Leśniak (Uniwersytet Opolski)11:00 - 11:30 C-324 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwa

abstrakt

W pierwszej części omówię stanowisko A. N. Whiteheada z Londyńskiego okresu jego twórczości, kiedy to szkicuje on wizję filozofii przyrody jako “panfizyki” czyli ogólnej teorii doświadczenia naukowego. Skoncentruję się na podstawowym założeniu panfizyki jakim jest idea jedności wszystkich nauk przyrodniczych a w szczególności wszystkich nauk fizykalnych posługujących się pomiarem, a więc zarówno relatywistycznej kosmologii przyrodniczej jak i mechaniki kwantowej. Na tym etapie Whitehead uprawia filozofię przyrody świadomie pomijając zagadnienia metafizyczne (rozumiejąc metafizykę jako dziedzinę twierdzeń o rzeczywistości uwzględniających wpływ umysłu ludzkiego na świat doświadczenia).
W drugiej części referatu przedstawię filozofię przyrody Whiteheada po tzw. metafizycznym zwrocie w jego twórczości. Nawiązując do pracy Hamricka i Van der Vakena, Nature and Logos, A Whiteheadian Key to Merleau-Ponty’s fundamental thought uzasadnię potrzebę uwzględniania wymiaru podmiotowego w myśleniu o przyrodzie oraz omówię pojęcia logosu i cielesności jakie pojawiają się w ontologii przyrody Merleau-Ponty’ego. Zakończę uwagami na temat aktualności Platońskiego Timajosa i potrzebę uwzględniania procesualnie rozumianej filozofii przyrody we współczesnej dydaktyce akademickiej.

dzień i godzina

(Wtorek) 11:00 - 11:30

sala

C-324 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Przyrody i Filozofii Przyrodoznawstwaprzewodniczący Sekcji ks. prof. Janusz Mączka (UPJPII)
sekretarz Sekcji o. dr Jacek Poznański SJ (AIK)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X