Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019pt13wrz12:4513:15Filozofia przy sobociemgr Marcin Balicki (Uniwersytet Gdański)12:45 - 13:15 GG-208 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Umysłu i Kognitywistyki

abstrakt

Autor przedstawi możliwości wykorzystania filozoficznego namysłu dla doskonalenia warsztatu krytycznego myślenia, na przykładzie założonej przez niego na portalu społecznościowym LinkedIn grupy dyskusyjnej „Filozofia przy sobocie”. Grupa, licząca już ponad tysiąc członków, stanowi platformę odbywającej się co sobotę dyskusji. Rozmowa zapoczątkowana jest każdorazowo zamieszczonym przez moderatora w sobotni poranek cytatem (wśród autorów wykorzystanych cytatów byli w ostatnim okresie m.in. ks. prof. Michał Heller, prof. Tadeusz Gadacz, Raphael Glucksmann). Wokół opublikowanego cytatu przez cały dzień uczestnicy dyskusji wymieniają się swoimi doświadczeniami, perspektywą, interpretacją. Ważną częścią tych dyskusji jest sięgnięcie do źródeł (kontekstu) autora i dzieła, z którego pochodzi cytat, ale ich naturalnym elementem jest także niejednoznaczność odbioru i mnogość interpretacji. Autor opisze mechanizmy zachodzące w tak zorganizowanej dyskusji (memetyka Dawkinsa, praca w metaforze, rozmowa sokratyczna, a także zalety i wady wykorzystania w tym celu mediów społecznościowych).

Znaczenie krytycznego myślenia w cyfryzującym się świecie autor opisał w artykule Filozofia czasów digitalizacji, a przykładowe podsumowanie dyskusji w pojedynczym odcinku można znaleźć pod linkiem „O głupocie” z Hs. Prof. Michałem Hellerem. Podsumowanie 40 odcinka.

dzień i godzina

(Piątek) 12:45 - 13:15

sala

GG-208 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Filozofii Umysłu i KognitywistykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Urszula Żegleń (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Daniel Żuromski (UMK)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X