Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz10:3011:00zmiana terminuFilozofia prawa Juliusza Makarewiczadr Sabina Prejsnar-Szatyńska10:30 - 11:00 C-605 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Filozofii Społeczeństwa, Prawa i Polityki

abstrakt

Przedmiotem wystąpienia będzie filozoficzna podstawa dokonań Juliusza Makarewicza w dziedzinie prawa. Jego odwaga i determinacja w głoszeniu poglądów w duchu pozytywizmu skierowały polskie prawo na tory, których uwieńczeniem był kodeks karny z 1932 r. Stanowisko Makarewicza w kwestii miejsca i zadań filozofii prawa nie ulegały zmianie w toku jego twórczości. Jego okres działalności naukowej na Uniwersytecie Jagiellońskim mimo, że był krótki – bo nie przekroczył dekady – okazał się bardzo ważny dla nauki prawa. W tym czasie skrystalizowały się jego poglądy dotyczące filozoficznych podstaw prawa, a prace, które wówczas powstały, weszły do kanonu nauki prawa. Tworzą one spójny system oparty na filozoficznych koncepcjach prawno-naturalnych.

Juliusz Makarewicz filozofię prawa określał jako naukę, której zadaniem jest stworzenie syntezy zjawisk prawnych, jako naukę o istocie prawa i o ideale w prawie. Ta idea prawa jest zewnętrzna zarówno wobec społeczeństwa jak i jednostki, jej aktualność uzasadnia charakter natury ludzkiej nieustannie poszukującej ideału przynajmniej jako punktu odniesienia. Właśnie taka filozofia prawa ma znaczenie dla nauk prawnych, dla prawa w każdym czasie, może być dla prawodawcy cennym drogowskazem. Kierunek prawno-naturalny daje miarę do oceny oddalenia od ideału w prawie. Zdaniem Makarewicza ” rozwój prawa nie przypomina biegu rzeki, która spływa szybko z gór. Rozwój prawa bywa wstrzymywany, lub przez pewien czas przebiega wstecz, by potem z czym większą prędkością podążyć znów naprzód w określonym kierunku”. Filozofia prawa jako nauka dostarcza kryterium oceny zjawisk prawnych. Nie stanowi źródeł prawa, ani nie pomaga w interpretacji przepisów prawnych, pokazując ideał, pozwala na stwierdzenie jak daleko nam jeszcze do niego.

Tak określana filozofia prawa wydaje się być ważnym narzędziem, także dla współczesnych debat prawnych. Warto ją przypomnieć, poddając analizie jej główne tezy, aby dostrzec obecny stan prawa i jego oddalenie od ideału.

dzień i godzina

(środa) 10:30 - 11:00

sala

C-605 (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Filozofii Społeczeństwa, Prawa i PolitykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Justyna Miklaszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Jakub Szczepański (UJ)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X