wt10wrz18:1518:45Filozofia polityczna Bronisława Ferdynanda Trentowskiego. W 150. rocznicę śmiercidr hab. Ewa Starzyńska-Kościuszko, prof. UWM (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski)18:15 - 18:45 CTW-203 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Historii Filozofii Polskiej

W bieżącym roku obchodzimy 150. rocznicę śmierci Bronisława Ferdynanda Trentowskiego (1808-1869), jednego z najwybitniejszym reprezentantów polskiej filozofii romantycznej. Trentowski w historii polskiej myśli filozoficznej zapisał się nie tylko jako twórca projektu filozofii uniwersalnej, najgłośniejszy w swoich czasach propagator idei „filozofii narodowej” i twórca narodowej pedagogik i logiki, ale też jako oryginalny myśliciel polityczny (na naszym gruncie twórca nauki o polityce). Fundamentem rozważań politycznych uczynił własną filozofię, w szczególności opracowaną przez siebie metodę dialektyczną „filozoficznej różnojedni”. W wystąpieniu chciałam przedstawić owo powiązanie filozofii z polityką poprzez analizę głównych idei zawartych w zapomnianych dzisiaj pracach politycznych Trentowskiego.

(Wtorek) 18:15 - 18:45

Sekcja Historii Filozofii PolskiejPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM
Sekretarz Sekcji: mgr Krystian Pawlaczyk (UAM)

dr hab. Andrzej Wawrzynowicz, prof. UAM