wrzesień, 2019

abstrakt
Oczy świata zwrócone są obecnie głównie na Chiny i Indie - drugą i piątą gospodarkę świata, jako doganiające Stany Zjednoczone. Wietnam pozostaje (jak dotąd) poza obrębem większego zainteresowania uczonych, w
abstrakt
Oczy świata zwrócone są obecnie głównie na Chiny i Indie – drugą i piątą gospodarkę świata, jako doganiające Stany Zjednoczone. Wietnam pozostaje (jak dotąd) poza obrębem większego zainteresowania uczonych, w tym również zajmujących się etyką gospodarczą. Od kilku lat kraj ten rozwija się jednak w imponującym tempie. Wzrost gospodarczy w ostatnich latach wynosi tam 7 PKB rocznie, a jego rola w gospodarce Azji Południowo-Wschodniej (a także na świecie) będzie niewątpliwie coraz bardziej znacząca.
Czemu można przypisywać ten cud gospodarczy Wietnamu, widoczny nawet gołym okiem, gdy odwiedza się kraj: niezwykłej pracowitości ludzi, coraz większej wolności gospodarczej, mądrym decyzjom rządu? Jaki wpływ na ten wzrost może mieć kultura, a w szczególności sposób myślenia ludzi i religie tego kraju? Czy i jakie działania z zakresu etyki podejmowane są w firmach działających w Wietnamie? Jaka jest odpowiedzialność społeczna wietnamskich uczelni oraz czy (i w jakim zakresie) uwzględniają one w swoich programach edukację etyczną uczniów i studentów, którzy będą funkcjonować w sferze biznesu jako pracownicy, menedżerowie i konsumenci?
Na powyższe pytania postaram się udzielić odpowiedzi w proponowanym wystąpieniu. Artykuł powstały w jego wyniku może się stać zalążkiem szerszych badań autora, zapoczątkowanych już wcześniej w trakcie wyjazdu na początku 2019 r. z wykładami do Uniwersytetu Thai Nguyen w Wietnamie. Może się również stać inspiracją dla innych badaczy potencjalnie zainteresowanych przedstawionymi rozważaniami.
dzień i godzina
(Wtorek) 17:00 - 17:30
sala
CTW-216 (Centrum Transferu Wiedzy)
organizator
Sekcja Etyki Szczegółowej i StosowanejPrzewodnicząca: dr hab. Natasza Szutta (Uniwersytet Gdański)
Sekretarz: mgr Krystyna Bembennek (Uniwersytet Gdański)
obradom przewodniczy

dr hab. Jacek Sójka, prof. UAM
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu