2019śr11wrz18:4519:15Estetyka kognitywna – w poszukiwaniu nowej teorii widzenia?dr Sebastian Stankiewicz (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie)18:45 - 19:15 GG-207 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Sztuki i Estetyki

Wśród czterech głównych gałęzi rozwijającej się Nowej Humanistyki możemy znaleźć humanistykę kognitywną, w ramach której klasyczne refleksje, wyniki i metody humanistyczne opiera się na głębokiej współpracy i wymianie z naukami przyrodniczymi. Wśród wielu dyscyplin humanistyki kognitywnej można także odnaleźć badania związane z neuroestetyką lub szerzej – z estetyką kognitywną. Chociaż wymiar poznawczy w estetyce był zaznaczany od zawsze, czasem jasno i dobitnie (zarówno w długo obowiązującej wizji Platońskiej, jak i bardziej współczesnych ujęciach teorii wczucia, pragmatyzmu, hermeneutyki, estetyki empirycznej, czy estetyki Gestaltu), a czasem funkcjonował jedynie w milczącej i podskórnej warstwie tłumionej oficjalnym wykluczeniem (vide estetyka Kanta), to jednak przez estetykę kognitywną będę rozumiał tu z jednej strony odczytywanie intuicji wyrażanych przez klasycznych filozofów sztuki z perspektywy współczesnych badań nad procesami poznawczymi, z drugiej natomiast, rozwijanie na tej podstawie i przy wykorzystaniu współczesnej perspektywy kognitywistyki, całkiem nowej refleksji estetycznej.

W swoim wystąpieniu, opierając się na neuroestetycznej refleksji nad mózgiem wzrokowym (Zeki, Ramachandran, Milner/Goodale), i „Teorii widzenia” Władysława Strzemińskiego, chciałbym ponownie rozważyć modalność widzenia jako procesu konstrukcyjnego (obejmującego przetwarzanie bottom-up i top-down), podatnego na edukację (a zatem plastyczne) i bazującego przeważnie na przetwarzaniu nieświadomym. Korzystając ze spostrzeżeń Strzemińskiego na temat ewolucji widzenia, chciałbym rozwinąć idee „wizualnego szablonu” i „wizualnego zapisu“ jako stale zmieniających się narzędzi widzenia świata.

(środa) 18:45 - 19:15

GG-207 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii Sztuki i EstetykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Krystyna Wilkoszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Bogna J. Gladden-Obidzinska (UW)