Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz11:0011:30Estetyka behawioralna na początku XXI wieku. Powtórne rozważanie kwestii zachowań na tle sztuki, techniki i materiimgr Adrian Mróz (Uniwersytet Jagielloński)11:00 - 11:30 GG-207 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Sztuki i Estetyki

abstrakt

“Celem referatu jest uwidocznienie estetyki behawioralnej na polu artystycznym i zmysłowym, jako kształtującej się współcześnie dziedzinie refleksji filozoficznej. Punktem wyjścia analizy jest autorska koncepcja estetyki behawioralnej opracowana na podstawie organologii ogólnej Bernarda Stieglera i odczytywanej pod kątem nowego materializmu. W związku z tym przedstawiam i omawiam następujących artystów: [1] Tania Bruguera, kubańska artystka, która uznaje zachowanie za ważną kategorię estetyczną i posługuje się zachowywaniem również jako głównym nośnikiem dzieł sztuki. W latach 2002-2009 prowadziła Katedrę Sztuki Zachowań (Cátedra Arte de Conducta) na Kubie. [2] Marcus Young, artysta z Hongkongu (楊墨) sam siebie określa jako artystę behawioralnego. Najważniejszą jego pracą w zakresie estetyki behawioralnej jest dzieło „Don\’t You Feel it too?” (2006), co jest praktyką uczestniczenia w tańcu ulicznym polegającą na jednoczesnym publicznym manifestowaniu życia wewnętrznego jednostki i wyzwoleniu indywidualnych form zachowań w krajobrazie miejskim. [3] Céleste Boursier-Mougenot – na podstawie trzech jego dzieł Samuel Bianchini i Emanuele Quinz opracowali w 2016 r. pojęcie “”obiektu behawioralnego””. Na podstawie tych przykładów referat przedstawia, jak estetyka behawioralna rozwija etyczno-epistemologiczne, społeczno-polityczne i ontologiczne granice filozofii.

Słowa kluczowe: Estetyka behawioralna, Tania Bruguera, Marcus Young, Céleste Boursier-Mougenot, Bernard Stiegler, Nowy Materializm. “

dzień i godzina

(Czwartek) 11:00 - 11:30

sala

GG-207 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Filozofii Sztuki i EstetykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Krystyna Wilkoszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Bogna J. Gladden-Obidzinska (UW)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X