Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019wt10wrz18:4519:15Epoki życzliwości i etyki wrogości (szkic metafizyczny)dr hab. Jacek Breczko (Uniwersytet Medyczny w Białymstoku)18:45 - 19:15 GG-246 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Etyki Ogólnej

abstrakt

Można zauważyć występowanie pewnego naturalnego „rytmu historii”; po epokach burzliwych następują epoki spokojniejsze; po epokach wiary, entuzjazmu, następują epoki bardziej zrównoważone: racjonalne, sceptyczne, ironiczne. W nich jednak – kiedy równowaga wydaje się oczywista, a przeto niewiele warta – narasta głód przygody, zmiany, rewolucji; letnie duchowe temperatury przestają wystarczać i pojawia się popyt na temperatury skrajne. I kiedy ów popyt osiąga poziom maksymalny, wystarczy najdrobniejszy pretekst (niczym niedopałek rzucony na suche igliwie) i następuje wybuch, przeskok do epoki burzliwej. 

Chciałbym na ową pulsację nałożyć pewną „czapę metafizyczną” (traktując to jako luźną hipotezę, nie przykładając nadmiernej asercji, ale też nie wykluczając trafności). Mianowicie historii ludzkości patronują naprzemiennie – w duchu manichejskim – siły dobra i zła; albo – w duchu filozofii greckiej – waśni i miłości (neikos i filia Empedoklesa). Można to również powiązać – co wydaje mi się szczególnie intrygujące – z biblijną Księgą Hioba: jako czasowe wydzierżawienie szatanowi władzy nad doczesnością.

dzień i godzina

(Wtorek) 18:45 - 19:15

sala

GG-246 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Etyki OgólnejPrzewodnicząca Sekcji s. prof. Barbara Chyrowicz (KUL)
Sekretarz Sekcji dr Wojciech Lewandowski (KUL)

obradom przewodniczy

dr Zbigniew Zalewski

Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X