2019czw12wrz11:4512:15Entropia, ekstropia i etyka.mgr Maciej Żurawski (Uniwersytet Warszawski)11:45 - 12:15 CTW-304 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Metodologii i Filozofii Nauki

Zgodnie z drugą zasadą termodynamiki całkowita entropia danego systemu izolowanego stale wzrasta. Entropia jest odpowiedzialna za asymetrię przyszłości i przeszłości – upływ czasu zwiększa nieporządek wszechświata, który dąży od stanu o zerowej entropii (Wielki Wybuch) do stanu maksymalnie przypadkowego, czyli o maksymalnej entropii.

Sytuacja zmienia się, jeśli chodzi o obiekty niewyodrębnione, takie jak rośliny i zwierzęta, które mogą zmniejszyć swoją lokalną entropię kosztem otoczenia. Żywe ciało wykorzystuje energię swobodną, aby przeciwważyć entropię i zbudować strukturę. To działanie Erwin Schrödinger nazwał negentropią (później nazwana ekstropią lub ektropią).

England niedawno rozwinął ten pomysł i rozszerzył tę zależność także na procesy w materii nieożywionej. W określonych warunkach, grupy atomów strukturyzują się, aby pobierać więcej energii z otoczenia. To zjawisko umożliwia rozwój struktur złożonych. Zgodnie z teorią, istnienie życia wynika z tendencji materii do gromadzenia się w lokalne ekstropie, tworzące coraz to bardziej energooszczędne i złożone konstrukcje.

Poza rysem historyczno-naukowym, w którym omówię genezę i wieloznaczność entropii i ekstropii jako zjawisk kosmologicznych, przedstawię też, w jaki sposób entropia i ekstropia odnoszą się także do życia ludzkiego. Człowiek jako niewyodrębniony, energochłonny system jest z założenia ekstropijny, ale podlega też entropii (np. starzeniu się). Dodatkowo, podobnie jak roślina, tworzy zorganizowane i energochłonne struktury, uwalniając przy tym wysokie poziomy entropii do środowiska zewnętrznego. Czy wobec tego określone ludzkie działania mogą mieć mierzalny wpływ na poziom lokalnej entropii i ekstropii? W artykule pokażę, że entropia i ekstropia znajdują odnośniki w wielu dziedzinach ludzkiego życia, od etyki po ekologię.

(Czwartek) 11:45 - 12:15

Sekcja Metodologii i Filozofii NaukiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Ryszard Kleszcz (UŁ)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Będkowski (UW)

prof. dr hab. Ryszard Kleszcz