2019wt10wrz18:4519:15Elementy antropologii wojny w ujęciu Santayany i Girardadr Katarzyna Kremplewska (IFiS Polskiej Akademii Nauk)18:45 - 19:15 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

Celem mojej prezentacji jest przyjrzenie się wybranym elementom hermeneutyki wojny, ze szczególnym uwzględnieniem jej antropologicznych uwarunkowań i mechanizmów, w ujęciu dwóch myślicieli – George’a Santayany i René Girarda. Ten pierwszy wywodzi genezę wojny, a szerzej: wszelkiego konfliktu, z jednej strony z zasady samej egzystencji, zawierającej element samounicestwienia i aktualizującej się w sferze społecznej jako gra mocy i dominacji, z drugiej zaś strony – z wewnętrznego konfliktu w człowieku. Autor Apokalipsy tu i teraz natomiast widzi w rywalizacji, przybierającej między innymi formę wielopostaciowej wojny, zasadę ludzkiej kultury i życia społecznego, którymi rządzi ponadosobowe pragnienie mimetyczne. Wydawać się może, że w obu przypadkach mamy do czynienia z quasi-metafizycznym wyjaśnieniem zjawiska wojny. Bliższe przyjrzenie się obu tym stanowiskom pozwoli zweryfikować to przypuszczenie.

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)