wt10wrz12:1512:45Dynamiczna logika epistemiczna dla wiedzy aktualnejmgr Arkadiusz Wójcik (Uniwersytet Warszawski)12:15 - 12:45 CTW-219 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Logiki

Logiki epistemiczne budowane są standardowo w oparciu o semantykę możliwych światów zaproponowaną przez Saula Kripkego. Dzięki wykorzystaniu semantyki Kripkowskiej systemy te zyskały zastosowania nie tylko w epistemologii, ale również w takich dziedzinach nauki, jak informatyka, teoria gier, kognitywistyka czy kryptologia. Wzrost zainteresowania logiką epistemiczną wśród przedstawicieli innych dyscyplin naukowych sprawił jednak, że przed logikami wiedzy i przekonań zaczęto stawiać nowe cele: logiki epistemiczne zaczęto postrzegać jako systemy formalne, których celem jest również uchwycenie fenomenu zmiany epistemicznej dokonującej się w wyniku przepływu informacji między różnymi agentami. W celu modelowania tego zjawiska konstruowane są tzw. dynamiczne logiki epistemiczne. Logiki dynamiczne nie są jednak wolne od mankamentów typowych dla standardowych logik epistemicznych – systemy dynamiczne budowane są z wykorzystaniem semantyki światów możliwych, więc można powiedzieć, że logiki dynamiczne dziedziczą wiele problematycznych własności logik statycznych. Dotyczy to przede wszystkim tzw. problemu logicznej wszechwiedzy, czyli kontrowersyjnego założenia leżącego u podstaw logik epistemicznych budowanych w oparciu o semantykę możliwych światów, zgodnie z którym podmiot wiedzy zna wszystkie prawa logiki oraz wszystkie logiczne konsekwencje swojej wiedzy. Jeśli jednak systemy epistemiczne mają opisywać wiedzę realnie istniejących podmiotów, wspomniane założenia są niemożliwe do zaakceptowania. Głównym celem referatu będzie prezentacja systemu dynamicznej logiki epistemicznej, który pozwala na reprezentowanie zmiany aktualnej wiedzy agentów i pozostaje wolny od założenia o logicznej wszechwiedzy. Podany zostanie system aksjomatyczny dla tej logiki, zaproponowana zostanie dla niej naturalna semantyka, a także przedstawiony zostanie szkic dowodu twierdzenia o pełności. Zarysowane zostaną także możliwe zastosowania wprowadzonego formalizmu w teorii gier i w kognitywistyce.

(Wtorek) 12:15 - 12:45

Sekcja LogikiPrzewodnicząca Sekcji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek (UW)
Sekretarz Sekcji: dr Michał Zawidzki (UW)

dr hab. Joanna Golińska-Pilarek