wt10wrz11:4512:15Dylemat nieredukcyjnego fizykalistydr hab. Mariusz Grygianiec (Uniwersytet Warszawski)11:45 - 12:15 CTW-202 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Ontologii i Metafizyki

Jaegwon Kim w wielu swoich pracach wykazywał, że stanowisko nieredukcyjnego fizykalizmu, które należy – przynajmniej w filozofii umysłu – do filozoficznego mainstreamu, pozostaje niestabilne ze względu na okoliczność, iż nie potrafi przekonująco odpowiedzieć na argument z przyczynowego wykluczenia. Faktycznie, zwolennicy inkryminowanej doktryny próbowali wypracować różnorodne interpretacje, pozwalające na pogodzenie fizykalistycznego rysu ich stanowiska z nieredukcyjnymi intuicjami, ale nie udało się im uzyskać wykładni, która zadowalałaby wszystkich uczestników sporu. W całej dyskusji, co zaskakujące, obie strony zupełnie przeoczyły inną poważną trudność intelektualną analizowanego stanowiska, niezwiązaną bezpośrednio z problemem przyczynowości mentalnej. Wspomnianą trudność – zachodzącą na jeszcze bardziej podstawowym poziomie metafizycznym – da się wysłowić w postaci dylematu konstrukcyjnego, który prowadzi do wniosku, że nieredukcyjny fizykalizm nie jest tym, za co się podaje, lub jest intelektualnie jałowy. Na szczęście, powyższy wniosek, jak się zdaje, nie obejmuje przynajmniej jednego wypadku, stanowiącego zarazem „nadzieję” nieredukcyjnego fizykalizmu, a mianowicie – emergentyzmu.

W swoim wystąpieniu krótko omówię nieredukcyjny fizykalizm, ryzyko przyczynowego wykluczenia oraz niektóre próby reakcji na ową trudność. Następnie przedstawię dylemat, przed którym staje każdy nieredukcyjny fizykalista, zanim jeszcze zostanie skonfrontowany z argumentem z przyczynowego wykluczenia. W końcu spróbuję wykazać, że w odpowiedzi na ów dylemat nieredukcyjny fizykalista powinien zaakceptować emergentyzm. Ogólne przesłanie wystąpienia jest zatem zbieżne z wynikiem osiągniętym przez Tima Crane’a w dość znanym eseju na temat doniosłości emergencji, ale jest uzyskane na nieco innej drodze.

(Wtorek) 11:45 - 12:15

Sekcja Ontologii i MetafizykiPrzewodniczący Sekcji: dr hab. Marek Piwowarczyk prof. KUL
Sekretarz Sekcji: dr Bartłomiej Skowron (PW)

dr hab. Marek Piwowarczyk, prof. KUL