Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz11:4512:15Droga do zrozumienia śmierci w ujęciu Elizabeth Kübler-Rossmgr Dorota Halina Kutyła (Uniwersytet Warszawski)11:45 - 12:15 GG-245 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Etyki Szczegółowej i Stosowanej

abstrakt

W przedstawionym referacie wracam do tematu, jaki poruszałam na poprzednim Zjeździe Filozoficznym oraz do własnej pracy nad problemem śmierci. Za przewodniczkę na tej drodze wybieram Elizabeth Kübler-Ross oraz jej drogę zbliżenia się do śmierci i jej zrozumienia.

Kübler-Ross – amerykańska lekarka szwajcarskiego pochodzenia – jest osobą, która najpierw na terenie Stanów Zjednoczonych, a później także poza ich granicami, uczyła lekarzy, jak stanąć wobec śmierci. Poświęciła temu swoje publikacje, pracę oraz życie. W jej najsłynniejszej (i moim zdaniem najlepszej) książce pt. „Rozmowy o śmierci i umieraniu” pisała, że tylko wtedy lekarz będzie mógł odpowiedzieć na śmierć pacjenta, kiedy sam przejdzie drogą zrozumienia przez siebie śmierci. Niestety, w jej publikacjach jest widoczna dysproporcja między opisami spotkania ze śmiercią pacjentów, a doświadczeniami lekarzy. Nie ma u niej przedstawionej drogi, jaką ma przemierzyć ten, kto w swojej pracy styka się z ludźmi umierającymi. Są (raczej skąpe) wzmianki czy informacje o warsztatach, jakie Kübler-Ross prowadziła najpierw sama, a później ze współpracownikami, jednak nie ma opisu samego procesu ani spotkań. Tymczasem Kübler-Ross podkreśla ogromną wagę przejścia wspomnianego procesu przez lekarza, stawiając wręcz tezę, że bez tego niemożliwe jest właściwe odniesienie się zarówno do śmierci, jak i do pacjenta. Jeśli lekarz tego nie zrobi, będzie prowadził „fałszywe” (tzn. konwencjonalne), nieodnoszące się do istoty rozmowy z pacjentem (np. o wiośnie, kiedy i on, i pacjent wiedzą, że tej wiosny pacjent nie dożyje).

Niemniej nie jesteśmy bezradni, bowiem Kübler-Ross pokazała drogę do zrozumienia śmierci przez siebie. Jest ona rozpisana w poszczególnych publikacjach autorki, ale najintensywniej zawiera się w jej autobiografii „Koło życia”. Do tej książki w szczególny sposób będę się odwoływać, by pokazać etapy, w jakich człowiek może zbliżyć się do śmierci. 

Za przedstawioną propozycją stoi nie tylko fakt, że Kübler-Ross jest znana jako „Lady of Death” (określenia tego nie lubiła), ale przede wszystkim dlatego, że zachowała w swoim podejściu to, co nazwalibyśmy humanistycznym stosunkiem do świata i człowieka. Ponadto, pisała i myślała poprzez swoje doświadczenia, np. „Pamiętam śmierć pewnego bogatego szwajcarskiego gospodarza…”. I to ostatnie wydaje się być szczególnie ważne w określaniu relacji między lekarzem a pacjentem, zwłaszcza dziś.

dzień i godzina

(środa) 11:45 - 12:15

sala

GG-245 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Etyki Szczegółowej i StosowanejPrzewodnicząca: dr hab. Natasza Szutta (Uniwersytet Gdański)
Sekretarz: mgr Krystyna Bembennek (Uniwersytet Gdański)

obradom przewodniczy

dr hab. Natasza Szutta, prof. UG

Uniwersytet Gdański

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X