2019pt13wrz17:0017:30Doświadczenie w filozofii egzystencjalnejmgr Martyna Filcek (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego)17:00 - 17:30 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

Każdy człowiek nieustannie doświadcza. Dla nikogo nie powinno być zaskoczeniem, że problematyka doświadczenia towarzyszy filozofii prawie od jej początków. Nad jego rolą w procesie poznania zastanawiali się już Platon i Arystoteles. O doświadczeniu pisał niemalże każdy wielki filozof, żeby wspomnieć jeszcze chociażby Johna Locka, Immanuela Kanta czy Edmunda Husserla. Przez wieki w tradycji filozoficznej dorobiliśmy się wielu sposobów rozumienia doświadczenia. Historię filozofii europejskiej można również potraktować jako zapis naprzemiennego kontestowania oraz rehabilitacji doświadczenia. Rozumienie tegoż terminu ciekawą formę przybrało w filozofii egzystencjalnej. Chociaż egzystencjalizm jest nurtem znacznie zróżnicowanym wewnętrznie, można w nim wyróżnić wiodące i powtarzające się idee. Celem referatu jest wykazanie, że to doświadczenie egzystencjalne stanowi swoiste centrum namysłu egzystencjalistów. Owo specyficznie rozumiane doświadczenie, wchodzące w obszar tragiczności, rozpaczy, absurdu, niezakorzenienia i braku sensu zostanie omówione w perspektywie porównawczej. W referacie analizowane będą koncepcje Sørena Kierkegaarda, Alberta Camusa, Lwa Szestowa, Karla Jaspersa, Miguela de Unamuno oraz Martina Heideggera.

(Piątek) 17:00 - 17:30

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)