wt10wrz18:1518:45Doświadczenie estetyczne dzieła muzycznego: jakości i wartościdr hab. Małgorzata Szyszkowska (Uniwersytet Warszawski)18:15 - 18:45 GG-207 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Sztuki i Estetyki

Autorka proponuje opisanie wartości i jakości oraz relacji pomiędzy nimi w kontekście doświadczenia estetycznego. Punktem wyjścia referatu jest założenie, że zarówno jakości jak i wartości stanowią podstawowe elementy doświadczenia estetycznego. Odnosząc się do estetycznej fenomenologii oraz aksjologii Romana Ingardena a także innych koncepcji (w tym m.in. do uwag Edmunda Husserla), autorka proponuje uściślenie relacji między wartością (jako pewnym sposobem oceny czy też uznania dzieła) a jakościami, które nie stanowią ani części ani cechy przedmiotu, a jedynie w taki czy inny sposób odnoszą się do niego. Autorka zwraca uwagę na fakt, że w koncepcji Ingardena (oraz w innych dwudziestowiecznych aksjologiach) sama wartość nie jest dostępna w sposób intersubiektywny. Wartość pojawia się dzięki uznaniu i interpretacji (tj. rozumieniu) jakości, które umożliwiają doświadczanie dzieła. Dopiero zarysowanie owej relacji pomiędzy wartością a jakościami w kontekście doświadczenia estetycznego pozwala, zdaniem autorki, na lepsze opisanie samej wartości oraz w konsekwencji procesu wartościowania dzieła.

(Wtorek) 18:15 - 18:45

GG-207 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii Sztuki i EstetykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Krystyna Wilkoszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Bogna J. Gladden-Obidzinska (UW)