2019czw12wrz10:3011:00Dlaczego hazard jest interesujący z filozoficznego punktu widzenia?dr hab. Anna Wójtowicz (Uniwersytet Warszawski)10:30 - 11:00 CTW-219 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Logiki

Zgodnie z powszechnie przyjętą (i występującą np. w ustawie antyhazardowej) definicją, gra hazardowa to gra o wygrane pieniężne lub rzeczowe, której wynik w szczególności zależy od przypadku. Definicja taka prowokuje do zadania przynajmniej trzech pytań, które są filozoficzne interesujące:

• Jak rozumiemy w tym kontekście pojęcie losowości (przypadkowości)?
  • Czy zależność wyniku gry od zdarzeń losowych można stopniować, a jeśli tak – za pomocą jakiego formalizmu da się to opisać?
  • Czy istnieje racjonalny hazard, albo innymi słowy, kiedy uznamy, że gracz na tyle panuje nad losowymi elementami gry, że potrafi zapewnić sobie realizację postawionych celów (np. zdobycie wygranej)?

Referat będzie poświęcony znalezieniu odpowiedzi na te pytania.

(Czwartek) 10:30 - 11:00

Sekcja LogikiPrzewodnicząca Sekcji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek (UW)
Sekretarz Sekcji: dr Michał Zawidzki (UW)

prof. dr hab. Andrzej Indrzejczak