śr11wrz18:1518:45Dlaczego etyka i polityka mają sens? Epistemologia Traktatu Polityczno-Filozoficznegodr hab. W. Julian Korab-Karpowicz, prof. UO (Uniwersytet Opolski)18:15 - 18:45 CTW-302 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Epistemologii i Metafilozofii

Pod wpływem prac Ludwika Wittgensteina możliwości uprawiania etyki i filozofii polityki zostały znacznie ograniczone. Filozofii przypadła rola terapeutyczna: objaśnianie pojęć (Wittgenstein I) lub objaśnianie gier językowych (Wittgenstein II). Mój Traktat polityczno-filozoficzny stawia wyzwanie koncepcjom epistemologicznym Wittgensteina i jego uczniów oraz podważa ich krytykę tradycyjnego filozofowania i mówienia o wartościach. Wysuwa twierdzenia o etyce i polityce oraz przedstawia zasady dobrego państwa i szczęśliwego społeczeństwa, które uznaje za w pełni uzasadnione i sensowne. Jego rozwinięciem jest moja ostatnia książka, Harmonia społeczna. Jak można więc podważyć zasadność epistemologii Wittgensteina? Jakie są podstawy epistemologiczne Traktatu filozoficzno-politycznego? Dlaczego etyka i polityka mają sens?

(środa) 18:15 - 18:45

Sekcja Epistemologii i MetafilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Marek Hetmański (UMCS)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Trybulec (UMCS)

prof. dr hab. Katarzyna Paprzycka-Hausman