Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019pt13wrz10:3011:00Danetyzacja – implikacje epistemologicznedr hab. Grażyna Osika, prof. PŚ (Politechnika Śląska)10:30 - 11:00 GG-248 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Techniki

abstrakt

“Chęć rozumienia rzeczywistości należy do podstawowych impulsów dążeniowych człowieka, nasila się szczególnie wtedy, kiedy ulegają rozmyciu kategorie prawomocność poznania tak, jak to się stało w przypadku późnej nowoczesności, kiedy wiedza zaczęła przybierać charakter refleksyjny tj. zaczęła podlegać ciągłym procesom weryfikacyjnym, które przyczyniły się ostatecznie do jej upłynnienia. Z kolei jej fragmentaryzacja związana ze dziedzinową specjalizacją utrudniła budowanie szerszych kontekstów – holistycznych wizji rzeczywistości, w konsekwencji wbrew „przyrostowi informacji” świat stał się coraz mniej „czytelny”. Trudno się zatem dziwić, że kiedy wraz z cyfrowymi technologiami i ich potencjałem gromadzenia oraz przetwarzania danych pojawiała się szansa na „obiektywizację” procesów wiedzotwórczych, wykorzystano ją i zaczęto wręcz mówić o narodzinach czwartego paradygmatu nauki, opartego o big data i data science. Rozpoczęło to procesy danetyzacji, danetyfikacji mogące prowadzić ostatecznie do dataizmu (pojęcie Yuvala Noaha Harariego), czyli wiary w nieograniczoną siłę algorytmów, jako narzędzi odczytywania „wzorów świata”, pozwalających czynić realność inteligibilną.
W refleksji przyjmuje się, że nasilające się tendencje danetyfikacyjne mogą spowodować ukonstytuowanie się datacentrycznego sposób postrzegania wszystkich aspektów rzeczywistości, czyniąc z algorytmów rodzaj „wyższej instancji” kształtującej ludzki sposobu myślenia o świecie.

dzień i godzina

(Piątek) 10:30 - 11:00

sala

GG-248 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Filozofii TechnikiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Lech W. Zacher (em.)
dr Bartłomiej Knosala (Politechnika Śląska)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Font Resize
Contrast
X