pt13wrz11:4512:15Czyny supererogacyjne a czyny sprawiedliwe ujęte w terminach pewnej elementarnej teorii działańdr Irena Trzcieniecka-Schneider (Uniwersytet Rolniczy im. H. Kołłątaja w Krakowie)11:45 - 12:15 CTW-219 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Logiki

Na potrzeby niniejszych rozważań wystarcza pewna uproszczona teoria działań, gdzie S to zbiór sytuacji, M – zbiór morfizmów z działaniem składania, taki że m(s1)=s2 dla dowolnych s1, s2ϵS. Dla uproszczenia złożenie morfizmów m2ʘm1 będziemy zapisywać jako parę (m1, m2). Jeśli mamy ponadto H – zbiór ludzi (agentów), możemy określić działania (czyny) agentów poprzez morfizmy w zbiorze S:

h(m1,…mn)→s – działanie osoby h ukierunkowane na cel s

h(m1,…,mk)=s – działanie osoby h osiągnęło cel s

h(m1,…,mk)≈s – działanie osoby h osiągnęło w przybliżeniu cel s.

Wprowadzamy definicję celu osiągalnego:

Def CO.: Cel s nazywamy osiągalnym (z punktu s1) dla danego h wtw:

1) dla dowolnego h istnieje {m1,…, mn}: h(m1,…,mn)≈s

2) dla dowolnego h istnieje m0 ϵ M: h(m0, m1,…, mn)=s

Jeśli któryś z powyższych warunków jest niespełniony, cel nazywamy nieosiągalnym. Wówczas:

Def CS.: Czyn (m1,…, mk) jest supererogacyjny wtw dla prawie wszystkich hϵH cel tego czynu jest nieosiągalny.

W podobny sposób definiujemy różne typy czynów sprawiedliwych i badamy czy zdefiniowane jak wyżej czyny supererogacyjne spełniają warunki jednej bądź wszystkich kategorii czynów sprawiedliwych.

(Piątek) 11:45 - 12:15

Sekcja LogikiPrzewodnicząca Sekcji: dr hab. Joanna Golińska-Pilarek (UW)
Sekretarz Sekcji: dr Michał Zawidzki (UW)

prof. dr hab. Andrzej Pietruszczak