2019wt10wrz17:0017:30Czym, w gruncie rzeczy, jest ekspresja w sztuce?dr hab. Krzysztof Guczalski, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński)17:00 - 17:30 GG-207 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Sztuki i Estetyki

Powyższy tytuł nosi także mój artykuł niedawno opublikowany w numerze „Sztuki i filozofii” (50/2017) poświęconym ekspresji i ekspresyjności. Proponowane wystąpienie nie ma być jednak powtórzeniem tamtego artykułu, a jego kontynuacją i dopełnieniem.

Przedmiotem artykułu było hasło „Expression in Art” autorstwa Aarona Ridleya w The Oxford Handbook of Aesthetics (2003). Zawiera ono krytykę standardowego stanowiska, powszechnie przyjętego w drugiej połowie XX wieku, zgodnie z którym ekspresja w sztuce jest w istocie jedynie ekspresywnością, która wynika z własności samego dzieła sztuki i nie musi mieć związku z realnymi stanami psychicznymi autora – nie jest zatem realną ekspresją w źródłowym sensie. Ridley natomiast postuluje powrót do jednej z wersji (autorstwa Robina G. Collingwooda) tzw. klasycznej teorii ekspresji, rozpowszechnionej na przełomie XIX i XX wieku, według której to właśnie twórca wyraża się w dziele sztuki, a ekspresja artystyczna jest przedłużeniem i odmianą ekspresji naturalnej.

Konkluzją wspomnianego artykułu było odrzucenie propozycji Ridleya i podtrzymanie poglądu, że ekspresja to jedynie ekspresywność. Taki werdykt może jednak pozostawiać poczucie niedosytu, bo intuicja intymnego związku pomiędzy osobowością artysty a dziełem wydaje się szeroko rozpowszechniona i ma pewne znamiona wiarygodności. Zanim więc uznamy ją jedynie za przejaw poromantycznych tęsknot czy iluzji, warto się zastanowić, czy nie można by jej wyeksplikować w taki sposób, aby nie podlegała standardowym i słusznym zarzutom, jakie kierowane są przeciwko klasycznej teorii ekspresji. Proponowane wystąpienie ma być poświęcone próbie takiej eksplikacji.

(Wtorek) 17:00 - 17:30

GG-207 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii Sztuki i EstetykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Krystyna Wilkoszewska (UJ)
Sekretarz Sekcji: dr Bogna J. Gladden-Obidzinska (UW)