Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019śr11wrz11:0011:30Czym jest, czym nie może być i czym mogłaby być obrazowa teoria sądów logicznychdr Piotr Kozak (Uniwersytet w Białymstoku)11:00 - 11:30 GG-208 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Umysłu i Kognitywistyki

abstrakt

Wydaje się, że nie będzie przesadą stwierdzenie, że problematyka sądów logicznych leży u podstaw filozofii analitycznej. Z historycznego punktu widzenia teoria sądów była głównym przedmiotem badań zarówno Fregego, jak i Russella. Obecnie wciąż pozostaje jednym z głównych obiektów analiz, zarówno na gruncie tradycyjnie pojętej filozofii języka, jak i znaturalizowanej filozofii umysłu. Nie bez przyczyny. Odpowiedź na pytanie o naturę sądów logicznych jest konieczna, jeżeli chce się uzyskać odpowiedź na bardziej podstawową kwestię dotyczącą natury naszych myśli.

O ile wśród filozofów analitycznych panuje zgoda co do wagi problemu, to nie oznacza to, że nie ma kontrowersji dotyczącej jego ewentualnego rozwiązania. Uderzającym jest fakt, że już u historycznych podstaw filozofii analitycznej rozgorzał, dziś już po części zapomniany spór, o obrazową naturę sądów logicznych. Z jednej strony Frege wprost odrzuca możliwość myślenia o sądach w terminach obrazów. Z drugiej strony Russell wprost powołuje się na obrazową formę sądów i odróżnia je od sądów symbolicznych.

W moim wystąpieniu postaram się krytycznie przedstawić główne przesłanki i założenia tego sporu. Wyjaśnię, dlaczego Russell konsekwentnie bronił obrazowej teorii sądów w swojej filozofii języka i filozofii umysłu, oraz jakie powody skłaniały Fregego, by tego nie czynić. Następnie postaram się nakreślić możliwe rozwiązanie tego sporu pokazując, jakie warunki powinna spełniać i czym mogłaby być obrazowa teoria sądów logicznych.

dzień i godzina

(środa) 11:00 - 11:30

sala

GG-208 (Gmach Główny KUL)

organizator

Sekcja Filozofii Umysłu i KognitywistykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Urszula Żegleń (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Daniel Żuromski (UMK)

obradom przewodniczy

dr hab. Arkadiusz Gut, prof. KUL

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Font Resize
Contrast
X