2019śr11wrz11:0011:30Czym jest, czym nie może być i czym mogłaby być obrazowa teoria sądów logicznychdr Piotr Kozak (Uniwersytet w Białymstoku)11:00 - 11:30 GG-208 (Gmach Główny KUL) organizator: Sekcja Filozofii Umysłu i Kognitywistyki

Wydaje się, że nie będzie przesadą stwierdzenie, że problematyka sądów logicznych leży u podstaw filozofii analitycznej. Z historycznego punktu widzenia teoria sądów była głównym przedmiotem badań zarówno Fregego, jak i Russella. Obecnie wciąż pozostaje jednym z głównych obiektów analiz, zarówno na gruncie tradycyjnie pojętej filozofii języka, jak i znaturalizowanej filozofii umysłu. Nie bez przyczyny. Odpowiedź na pytanie o naturę sądów logicznych jest konieczna, jeżeli chce się uzyskać odpowiedź na bardziej podstawową kwestię dotyczącą natury naszych myśli.

O ile wśród filozofów analitycznych panuje zgoda co do wagi problemu, to nie oznacza to, że nie ma kontrowersji dotyczącej jego ewentualnego rozwiązania. Uderzającym jest fakt, że już u historycznych podstaw filozofii analitycznej rozgorzał, dziś już po części zapomniany spór, o obrazową naturę sądów logicznych. Z jednej strony Frege wprost odrzuca możliwość myślenia o sądach w terminach obrazów. Z drugiej strony Russell wprost powołuje się na obrazową formę sądów i odróżnia je od sądów symbolicznych.

W moim wystąpieniu postaram się krytycznie przedstawić główne przesłanki i założenia tego sporu. Wyjaśnię, dlaczego Russell konsekwentnie bronił obrazowej teorii sądów w swojej filozofii języka i filozofii umysłu, oraz jakie powody skłaniały Fregego, by tego nie czynić. Następnie postaram się nakreślić możliwe rozwiązanie tego sporu pokazując, jakie warunki powinna spełniać i czym mogłaby być obrazowa teoria sądów logicznych.

(środa) 11:00 - 11:30

GG-208 (Gmach Główny KUL)

Sekcja Filozofii Umysłu i KognitywistykiPrzewodnicząca Sekcji: prof. dr hab. Urszula Żegleń (UMK)
Sekretarz Sekcji: dr Daniel Żuromski (UMK)