śr11wrz11:0011:30Czy wiem, co robię? Wiedza sprawcy o działaniumgr Adam Wierzbicki, dr Michał Barcz (Uniwersytet Warszawski)11:00 - 11:30 CTW-302 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Epistemologii i Metafilozofii

Odpowiedź na tytułowe pytanie wydaje się być oczywista. Każdy świadomy podmiot zasadniczo zdaje sobie sprawę z tego, co robi. Co więcej, wiedza sprawcy w istotny sposób różni się od wiedzy innych o jego działaniu. Pierwszoosobowa perspektywa jest uprzywilejowana. Sprawca nie musi obserwować, ani zastanawiać się nad tym, co robi – po prostu to wie.

Ten intuicyjny obraz jest przekonujący, jednak rodzi szereg filozoficznych problemów. Co dokładnie jest przedmiotem tej wiedzy i jakie jest jej uzasadnienie? Naprzeciw potocznym intuicjom zdaje się wychodzić tutaj pogląd „kartezjański” (inspirowany pochodzącą od Kartezjusza koncepcją człowieka), który ugruntowuje pewność wiedzy o działaniu, wycofując je niejako w głąb podmiotu. W tym ujęciu właściwym przedmiotem wiedzy sprawcy jest pewien akt woli bądź stan umysłu.

Koncepcja kartezjańska zapoznaje jednak inną silną intuicję, głoszącą, że działanie jest pewnym zdarzeniem w świecie, tj. poza umysłem. To przekonanie znajduje odzwierciedlenie w stanowisku G.E.M. Anscombe, która proponuje radykalnie odmienny pogląd na wiedzę o działaniu, zakorzeniony w koncepcji wiedzy praktycznej, pochodzącej od św. Tomasza z Akwinu i Arystotelesa. Anscombe krytykuje przy tym kartezjańskie podejście do wiedzy sprawcy o działaniu. Zderzenie tych dwóch sposobów myślenia będzie przedmiotem naszego wystąpienia.

(środa) 11:00 - 11:30

Sekcja Epistemologii i MetafilozofiiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Marek Hetmański (UMCS)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Trybulec (UMCS)

prof. dr hab. Adam Grobler