Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz15:0017:00Czy modele ekonometryczne są kwintesencją pseudonaukowości?dr hab. Paweł Kawalec, prof. KUL15:00 - 17:00 CTW-114 (Centrum Transferu Wiedzy) organizator: Sekcja Metodologii i Filozofii Nauki sympozjum lub panel:Filozofia ekonomii

Zapraszamy do udziału w panelu dyskusyjnym pt. Filozofia ekonomii. Panel odbędzie się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II podczas XI Polskiego Zjazdu Filozoficznego w dniu 12 września 2019  r. o godz. 15.00 (sala CTW-114).

abstrakt

Paul Romer, posługując się metaforą flogistonu, scharakteryzował modele makroekonomiczne (dynamiczne stochastyczne modele równowagi ogólnej – DSGE) jako pseudonaukową praktykę, która rozwija się w najbardziej newralgicznym obszarze współczesnej teorii ekonomicznej. Moja odpowiedź na zarzuty krytyczne Romera dotyczy przede wszystkim dwóch pierwszych z trzech obszarów: 1) obiektywność, 2) ugruntowanie empiryczne oraz 3) upowszechnienie się modeli DSGE. Odwołując się do nowszych dyskusji w filozofii nauki, wskazuję, że modele DSGE nie naruszają obowiązujących standardów epistemicznych, zarówno pod względem obiektywności, jak i ugruntowania empirycznego. Przywołuję też krótkie holistyczne wyjaśnienie upowszechnienia się modeli DSGE jako pewnego rodzaju rutyny w działalności badawczej ekonomistów.

dzień i godzina

(Czwartek) 15:00 - 17:00

sala

CTW-114 (Centrum Transferu Wiedzy)

organizator

Sekcja Metodologii i Filozofii NaukiPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Ryszard Kleszcz (UŁ)
Sekretarz Sekcji: dr Marcin Będkowski (UW)

obradom przewodniczy

dr hab. Łukasz Hardt, prof. UW

Uniwersytet Warszawski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X