czw12wrz17:0017:30Czy jest możliwy postludzki personalizmdr hab. Grzegorz Hołub, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II)17:00 - 17:30 C-623 (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Antropologii Filozoficznej

W referacie tym przeprowadza się analizę możliwości zastosowania myślenia personalistycznego do świata tak zwanych osób post-ludzkich. One bowiem są przedmiotem debaty w ramach tak zwanego projektu ulepszania człowieka. Pierwsza część referatu polega na zarysowaniu rozumienia personalizmu, w ramach którego tak osoby ludzkie, jak i boskie stanowią punkt odniesienia. Następnie w referacie tym ocenia się propozycję rozszerzenia świata osób i włączenie do niego nowych bytowości, które tradycyjnie nie uznaje się za osoby. Chodzi na przykład o sztucznie stworzone bytowości, zbliżone do człowieka, co do których będzie się utrzymywało, że są istotami ulepszonymi. W końcu, w referacie tym podejmuje się próbę oceny ewentualnego projektu personalistycznego, który uwzględniałby tę nową rodzinę osób. Konkluzje, do jakich się dochodzi są raczej sceptyczne ze względu na brak jasności tego, kim albo czym będą te nowe osoby. Personalizm, w postaci w jakiej go znamy, nie jest zdolny do tego, aby przebadać społeczność istnień post-ludzkich. Wydaje się, że nie posiadamy odpowiednich narzędzi, aby sformułować projekt personalizmu post-ludzkiego, a ewentualne usiłowania tego typu jawią się na razie jako bardzo odległe.

(Czwartek) 17:00 - 17:30

C-623 (Collegium Jana Pawła II)

Sekcja Antropologii Filozoficznejprzewodniczący: ks. dr hab. Jarosław Jagiełło, prof. UPJPII (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)
sekretarz: ks dr Milosz Hołda (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie)