Polski Zjazd Filozoficzny

wrzesień, 2019

2019czw12wrz18:4519:15Czy i po co upowszechniać średniowieczną kosmologię?mgr Paweł Superat (Uniwersytet Śląski w Katowicach)18:45 - 19:15 C-201A (Collegium Jana Pawła II) organizator: Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i Średniowiecznej

abstrakt

Prezentacja średniowiecznej kosmologii może sprawiać obecnie pewne trudności. Wiążą się one z zasadniczym pytaniem o sens i zasadność takiego przedsięwzięcia – o ile bowiem wiele dyscyplin filozoficznych uprawianych w średniowieczu jest wciąż aktualnych i wciąż twórczo podejmowanych, jak chociażby etyka czy metafizyka, o tyle wydaje się, że średniowieczna kosmologia zupełnie straciła na aktualności. Zagadnienia liczby sfer niebieskich, materii nieuformowanej czy rozchodzenia się światła podczas powstawania świata są dziś zupełnie inaczej niż w średniowieczu rozumiane, o ile oczywiście w ogóle są podejmowane.

Referat będzie próbą podjęcia metarefleksji nad sensem i sposobem przedstawiania współczesnym odbiorcom średniowiecznej kosmologii. Inspiracją i przykładem będą rozważania Marsyliusza z Inghen zawarte w kwestiach 8-10 drugiej księgi jego komentarza do „Sentencji” Piotra Lombarda.

 

dzień i godzina

(Czwartek) 18:45 - 19:15

sala

C-201A (Collegium Jana Pawła II)

organizator

Sekcja Historii Filozofii Starożytnej i ŚredniowiecznejPrzewodniczący Sekcji: prof. dr hab. Mikołaj Olszewski (PAN)
Sekretarz Sekcji: dr hab. Dorota Zygmuntowicz, prof. PAN

obradom przewodniczy

dr hab. Marek Gensler

Uniwersytet Łódzki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X